Samsun Çarşamba Havalimanı Merkeze Uzaklık

Samsun Çarşamba Havalimanı Merkeze Uzaklık

Samsun Çarşamba Havalimanı Merkeze Uzaklık şehirdeki tek sivil havalimanıdır. Hizmete giriş tarihi 15 aralık 1998’dir. Terminal binasının toplam büyüklüğü 11.500 m2’dir. Havaalanı yurtiçi ve yurt dışı hizmet vermekte. 2018 yılı itibarıyla 708.834 nüfusu ile Samsun, Türkiye’nin büyük 16. şehridir. Ayrıca Orta Karadeniz’in en kalabalık bölgesidir. Samsun belediyesinin 17 ilçesi bulunmaktadır. Bölgedeki ilk yerleşim MÖ 7. yüzyılda Miletos tarafından kurulan Samsun Çarşamba Havalimanı Ulaşım bir İon kolonisidir. Ayrıca Antik çağda “Sampsunta” ve “Semesa” olarak biliniyordu. Çünkü Osmanlı döneminde “Simisso” olarak anılan kent, 1. Dünya Savaşı’ndan sonra Yunanistan’ın bir parçasıyken kısaca “Amisos” olarak anılmıştır. Ülkenin en eski ticaret limanlarından biridir ve önemli bir limana sahiptir. Şehrin coğrafi konumu ve ticarete verdiği önem, küçük bir yerleşim yerinden yaklaşık 1.700.000 nüfusa sahip büyük bir şehre dönüşmesine yardımcı olmuştur. Mesela eski şehir, taş evlerin ve dükkanların sıralandığı dar sokaklara sahipken, eteklerinde modern binalar inşa ediliyor.

Samsun Çarşamba Havalimanı Merkeze Uzaklık Kaç Km

Havalimanı şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 19 kilometre. Ulaşımı BAFAŞ otobüsleri veya taksiler ile yapabilirsiniz. Yolcu gelen salonun çıkışından kalmaktadır. Uçak inişinden 30 dakika sonra hareket haline geçer. Samsun meşhur yemekleri arasında mısır çorbasıyla da tanınan bir şehir. Çanak genellikle Samsun Çarşamba Havalimanı Ulaşım pirinçle servis edilir ve çorbayı pişirmek için kullanılan et suyunun türü, ona eklenen et türü ve eklenen sebze türü gibi malzemeler açısından birçok varyasyona sahiptir. Yemek eski zamanlarda ilk olarak tüccarlar tarafından tanınır. O zamanlar temel gıdaları pirince güvendikleri için mısıra pek aşina değillerdi. Ancak gelen bu yeni yemeği tattıktan sonra kısa sürede alıştılar ve düzenli yemeye başladılar. Samsun Uygun Uçak Bileti yazımıza göz atınız.

Samsun Gezilecek Yerler Haritası

Görülmesi gereken birçok doğa güzelliği bulunan Samsun. Merkeze sadece 5 kilometre uzaklıkta bulunan Atakum ilçesi, İlkadım ve Canik ile birlikte şehrin üç merkezi ilçesinden biridir. İlçesi, Samsun’un kuzeyinde yer almaktadır. Yaklaşık 120.000 kişilik bir Samsun Çarşamba Havalimanı Ulaşım nüfusa sahiptir. Atakum semti 1987 yılında kurulmuştur. Ayrıca semtte, 1960’lı yıllarda Samsun’a su temini için yapılan Atakum Barajı; ayrıca çok sayıda çam ormanı ve üzüm bağı vardır. Bir diğer yer İlkadım. Atatürk’ün Samsun’a çıktığının heykeli bulunan şehrin en kalabalık semtidir. İlçe yaklaşık 100 bin kişilik bir nüfusa sahiptir. İlkadım, Samsun’un en uzun plajı olan 7,5 kilometrelik bir kumsalı vardır. Örneğin İlkadım’da cami ve hamam gibi Osmanlı döneminden kalma ve bugün hala yerel halk tarafından kullanılan birçok tarihi yapı bulunmaktadır.

Samsun Çarşamba Havalimanı Merkeze Uzaklık
Samsun Çarşamba Havalimanı Merkeze Uzaklık

1 thoughts on “Samsun Çarşamba Havalimanı Merkeze Uzaklık”

  1. Geri bildirim: Samsun Uygun Uçak Bileti - Tatilinbende | Ucuz Bilet Fiyatları

Yorumlar kapalı.