Elazığ Havalimanı Merkeze Uzaklık

Elazığ Havalimanı Merkeze Uzaklık

Elazığ Havalimanı Merkeze Uzaklık şehirdeki askeri-sivil statüsündeki tek havalimanıdır. Yurtiçi ve Uluslararası trafiği. Hizmete giriş yılı 1940 olan terminal binasının toplam büyüklüğü 16.400 m2’dir. Yıllık yolcu sayısı 150bin ile 200bin arasında. Şehrin sembolü olan Harput Kalesi, Harput şehrinde tarihi bir kaledir. Kale, 20. yüzyılda Urartular tarafından yapılmış ve o zamandan beri yüzyıllardır depremlerden ve doğal afetlerden korunan yer ayakta kalmayı başarmıştır. Çünkü Elazığ Havalimanı Ulaşım şehir merkezinden görülebilen ovaya hakim bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Çünkü askeri üs hizmet vermek üzere inşa edilmiştir. 1915 yılında Ermeni vilayetlerinden tehcir edilen Ermeniler için bir toplama kampı olarak hizmet vermiştir. Kale, İsa’dan Önce anlamına gelen M.Ö.’ye kadar uzanan tarihi kalıntıları olan bir antik kenttir.

Elazığ Havalimanı Merkeze Uzaklık Kaç Km

Havalimanı şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık 12 kilometredir. Taksi veya en ekonomik araç Havaş tercihiz var. Trafik yoğunluğuna bağlı olarak yaklaşık yarım saatte hedefe ulaşım sağlanır. Mesela doğal güzelliklerinin yanı sıra yemekleri ile de ünlüdür. Elazığ denildiğinde akla gelen en meşhur yemeklerinden biri orcik ve dut reçelidir. Yalnız bu şarabın yapımında kullanılan üzüm çeşidi bağlardan toplanan üzümler yörede var. Yani Glikoz şurubu kullanmadan yapılan orcik daha doğal yapar.

Tabi buradan ayrılırken eli boş dönmek olmaz. Hediyelik eşya alabileceğiniz ve pestil, Orcik, dut, üzüm bulabileceğiniz Elazığ Kapalı Çarşı’dan. Sekiz köşeli şapkanın yöresel giyiminde özel Elazığ Havalimanı Ulaşım bir yeri vardır. Sadece şehrin bir simgesi değil, aynı zamanda her köşesi için özel anlamları. Bu şapkanın kökeni hakkında birçok teori var. Biri, Küçük Asya’yı fetheden ve MÖ 333’te Elazığ’a ulaşan Büyük İskender’in armağanı olmasıdır. Diğer bir teori ise Anadolu’ya hakim ilk Türk boylarından Selçukluların MS 1071’de geldikleri yerde Elazığ’a getirdikleridir. Elazığ Uygun Uçak Bileti yazısına göz atmayı unutmayın.

Elazığ Gezilecek Yerler Haritası

Burada gezilecek o kadar çok antik anıtlar ve sakin birçok doğa güzellikleri var. Mesela unların birkaç tanesinden bahsedeceğiz. Hazar Gölü Elazığ’ın en önemli göllerinden biridir. 22 kilometre uzunluğunda ve Elazığ-Diyarbakır karayoluna paralel, il merkezine 26 kilometre uzaklıktadır. Yaklaşık 4.000 hektarlık bir Elazığ Havalimanı Ulaşım yüzey alanına ve maksimum 17 metre derinliğe sahiptir. Yalnız göl, çevredeki tepelerden gelen yağmur suları ve akarsularla beslenmektedir. İkinci olarak şehir merkezi dışındaki Palu. Yalnız Palu, tarihi çok eskilere dayanan bir bölgedir. Şehir merkezine yaklaşık 75 kilometre uzaklıkta, Murat Nehri kenarında yer almaktadır. Kentin ekonomisi ağırlıklı olarak buğday, arpa ve şeker pancarı gibi tarım ürünlerine dayanmaktadır.

Elazığ Havalimanı Merkeze Uzaklık
Elazığ Havalimanı Merkeze Uzaklık