Uçakta Türbülans Nedir Neden Olur

Uçakta Türbülans Nedir? Neden Olur?

Uçakta Türbülans Nedir? Neden Olur? Uçak yolculukları söz konusu olduğu zaman insanların hakkında en fazla araştırma yaptıkları konuların başında türbülans geliyor. Konu ile alakalı yeterli bilgiye sahip olmayan yolcular, türbülans ve sonrasında yaşanılan olumsuz durumların yalnızca pilotların hatası olduğu düşüncesindedir. Gerçekte ise pilotlar kasıtlı biçimde Türbülanstan Uçak Düşer mi? bulutların üzerine çarpma yanılması yaratmaz ya da bilerek uçağı sallamaz.

Uçakta Türbülans Nedir? Neden Olur? Nasıl Olur?

Uçağın havada iken etrafında meydana gelen hava değişiklikleri türbülans olarak tanımlanır. Yaygın bilinenlerin aksine yalnızca boşluktan oluşmaz. Gökyüzünde çeşitli dönemlerde hava akımları ortaya çıkar. Hava akımları da yukarı ve aşağı şekilde hareket etmesi sonrasında dalgalanarak hızını Türbülanstan Uçak Düşer mi? değiştirmesi son derece olasıdır. Bu durum özellikle fırtınalı ve gök gürültülü havalarda daha sık yaşanır.

Türbülans sırasında ise genel olarak şu durumlar meydana gelebilir;

  • Meydana gelmesi durumunda kimi zaman uçak yüzlerce metre irtifa kaybeder.
  • Çok şiddetli sarsıntıların olması durumunda yolcular yerlerden fırlayabilir. Bunun sonucunda da bir yerlere çarpabilirler.
  • Yüksek düzeyde türbülansların gerçekleşmesi halinde ise yolcular yaralanabilir.
  • Genelde uçuş esnasında pilotlara olabileceği rotalarla alakalı bilgi verilir. Pilotlar da bunun sonrasında yolcularına alacakları önlemler konusunda açıklama yapar.
  • Türbülansın ortaya çıkması durumunda yolcuların özellikle sıcak içecekleri tüketmemeleri gerekir.
  • Uçuş esnasında türbülansın oluşmasından korkanlar, yolculuk boyunca güvenlikleri için emniyet kemerlerini takılı tutabilirler.

Gerekli önlemlerin alınması işle beraber olumsuz durumların meydana gelme olasılığının azalması sağlanır.

Türbülans Nedir Tehlikeli Midir?

Değişen hava akımları sonrasında çıkan türbülans aslında tehlikeli değildir. Uçaklar çıkan en olumsuz durumlara karşı etkili biçimde başa çıkar tarzda . Yolcular türbülanstan sadece rahatsız olurlar. Birçok yolcu vücudunun ve beyninin türbülansı anlamakta zorlanmasından dolayı korkar. Ancak en şiddetli şekilde yaşanan türbülansta dahi uçak hissedildiği kadar hareket etmez.

Türbülans esnasında gerek pilot gerekse hostesler tarafından gerçekleşen bilgilendirmelere dikkat etmek, olası tehlikelerden korunma açısından önemlidir. Belirtilen konuların üzerinde ne kadar özenli şekilde durulursa. Tehlikeli tanımlanan türbülansın aslında düşünüldüğü kadar tehlikeli olmadığını anlamak mümkün hale gelir.

Türbülans Her Zaman Olur Mu?

Türbülans, her yolculuk sırasında ortaya çıkılan bir durum değildir. Genelde atmosferde var olan hareketlerinden kaynaklanan beklenmedik hareketler olarak tanımlanırlar. Ortaya çıkan bu hareketleri ise çeşitli basınç. Sıcaklık ve rüzgar koşullarının Türbülanstan Uçak Düşer mi? etkileşimi ile birlikte kendini gösterir.

Dolayısıyla uçuş esnasında bu durumun yaşanabilmesi normal olsa da. Her uçuş sırasında bu durum söz konusu olmaz. Uçaklar, sahip oldukları teknoloji ile beraber radar sistemleri ve tahminleri gibi farklı araçları kullanarak türbülansları izler. Bununla beraber de türbülans ile başa çıkmak adına gerekli önlemler alınır. Cam Kenarı Uçak Bileti Satın Al yazımıza göz atın.

Türbülans Ne Kadar Sürer?

Uçak yolculuğu sırasında çıkan türbülans, o bölgedeki bozuk akımı durumuna bağlı olarak kısa ya da uzun sürer. Bu aşamada pilot tarafından yapılan bilgilendirmelere dikkat edin. Ve emniyet kemeri kesinlikle takılı şekilde kalınması gerekir. Türbülansın sona ermesinin ardından yolculuk sorunsuzca kaldığı yerden devam eder.

Uçakta Türbülans Nedir Neden Olur
Uçakta Türbülans Nedir Neden Olur

1 thoughts on “Uçakta Türbülans Nedir? Neden Olur?”

  1. Geri bildirim: Cam Kenarı Uçak Bileti Satın Al - Tatilinbende | Ucuz Bilet Fiyatları | Uçak, Otobüs, Otel

Yorumlar kapalı.