Türkiye Termal Tatil Yerleri

Türkiye Termal Tatil Yerleri

Türkiye Termal Tatil Yerleri kış aylarında planlanan tatiller için tatil yerleri iyi bir tercihtir. Aynı zamanda bu yerler insanların maksimum oranda sudan yararlanmasına yardımcı olur. Ayrıca termal suyun pek çok hastalığa iyi gelmesi sayesinde sağlıklarına kavuşma imkanı verir. Mesela termal havuzlar, spalar ve saunalar tatil yerlerinde kullanılan alanlarıdır.

Türkiye Termal Tatil Yerleri Şifalı Yerler

Türkiye’deki popüler termal tatil yerleri şunlardır;

  • Gazlıgöl Afyon
  • Gönen Balıkesir
  • Karacasu Bolu
  • Kızılcahamam Ankara
  • Armutlu Yalova
  • Oylat Bursa
  • Yoncalı Kütahya
  • Karahayıt Denizli

Sağlıklı bir tatil hedefleniyorsa bu tatil yerleri uygun tercih olur. Ayrıca bu bölgelerde yer alan tarihi ve turistik yerlerinde şifalı sular sayesinde görülmesi mümkündür.

Türkiye Termal Tatil Gazlıgöl Afyon

Gazlıgöl termal tatil denilince akla gelen ilk adresdendir. Çünkü Afyonda bulunan Gazlıgöl sularının sıcaklığı 45-64° arasındadır. Ayrıca bu kaplıcanın sularında sülfat, magnezyum, sodyum ve kalsiyum gibi bileşenler yer alır.

Gazlıgöl kaplıcaları kişilerin yaşamakta olduğu kemik erimesi, nevralji, karaciğer, safra kesesi, romatizma, böbrek ve deri hastalıklarını iyileştirme özelliği vardır. Bu kaplıcalar hem kış hem de sonbahar ayında kafa dinlemek için sıkça tercih olur.

Gönen Balıkesir

Gönen kaplıcaları Türkiye’de kafa dinlemek için seçilebilecek önemli adreslerdendir. Balıkesir kaplıcalarının sıcaklığı 50-60° aralığında görülür. Örneğin dinlendirici tatil isteyenlerin tercih edebileceği adreslerin başında gelir.

Gönen termal kaplıcalarına gelen kişilerin pek çok rahatsızlığına şifa bulduğunu söylemek mümkündür. Kaplıcalar sayesinde romatizma, cilt ve kadın hastalıkları, solunun hastalıkları ve sinir hastalıkları iyileşir.

Karacasu Bolu

Ülkedeki termal tatil yerlerinden birisi Karacasu Bolu’dur. Karacasu kaplıcaları siyatik, romatizma, böbrek hastalıkları ve idrar yolları hastalıklarına iyi gelirler. Florürlü termal suya sahip olan kaplıcalarda su sıcaklığı 44°’dir. Ayrıca banyo dışında buhar tedavisi ve içme suyu tedavisi şeklinde de kaplıcalardan yararlanmak mümkün olur.

Kızılcahamam Ankara

Kızılcahamam termal tatil için seçilen en önemli adreslerden biridir. Ankara’da bulunan kaplıcalar özellikle hafta sonlarında çok fazla misafir ağırlar. Örneğin kaplıcaların termal ısısı florür, klorür ve sodyum bikarbonat açısından zengindir. Mesela su sıcaklığı 40-47° olan Kızılcahamam kaplıcaları sayesinde eklem, sırt, boyun, sinir sıkışması ve bel ağrılarının tedavisinde etkilidir.

Türkiye Termal Tatil Yerleri
Türkiye Termal Tatil Yerleri